Jak zamontować betonowe płyty ogrodowe?

 In Aktualności

Zdecydowałeś się na płyty betonowe lub kamienne w swoim ogrodzie? Świetnie. Teraz dowiedz się, w jaki sposób je prawidłowo zamontować, aby służyły Ci przez lata. Zapraszamy do lektury!

Czym są płyty betonowe i kamienne ogrodowe?

Płytki kamienne i betonowe stosowane są jako materiał wykończeniowy najczęściej w obrębie tarasów i balkonów. Dużą zaletą płyt wykonanych z kamienia i betonu jest wysoka odporność na nacisk czy działanie różnych czynników zewnętrznych, dzięki czemu doskonale spisują się na podłożu tarasu. Zawdzięczają to też swojej grubości i gęstości, które są sporo większe niż te w przypadku płyt tradycyjnie wypalanych.

Jak wygląda montaż betonowych i kamiennych płyt ogrodowych?

Korytowanie gruntu nawierzchni

Po pierwsze należy wykonać korytowanie nowej nawierzchni, czyli zebranie górnej części gruntu rodzimego na właściwą głębokość. Grubość tej warstwy musi być taka, aby wszystkie inne części ziemi się zmieściły, a ułożone płytki betonowe licowały z pozostałą częścią nawierzchni. Zazwyczaj korytuje się na głębokość 20-40 cm.

Stworzenie podbudowy nawierzchni

Następną czynnością w montażu płyt betonowych jest wykonanie podbudowy chodnika lub podjazdu. Do tworzenia ów podbudowy używa się kruszywa grubego, które trzeba ułożyć na dnie wykopu, a potem je ubić, tworząc swoistą stabilizację całej konstrukcji. Pamiętaj, by zawsze nasypywać większą warstwę o około 20% od grubości podbudowy, ponieważ podczas stabilizacji warstwa się zmniejsza i jest to całkowicie naturalne. Grubość podbudowy powinna wynosić od 10 do 20 cm.

Wykonanie podsypki

Gdy masz już wykonaną podbudowę, przychodzi czas na zrobienie podsypki. W tym celu stosuje się drobne odsiewki kamienne. Podsypka ma w założeniu stabilnie osadzić płyty betonowe ogrodowe. Aby tak się stało, wyrównaj ją (nie ubijaj!) za pomocą drewnianej deski. Optymalna grubość warstwy tego materiału powinna wynieść ok. 3-5 cm.

Układanie płytek

W końcu przyszła pora na najważniejsze, czyli układanie płyt ogrodowych. Nie jest to nic skomplikowanego; po prostu kładziesz płytki jedną obok drugiej, lekko pobijając młotkiem gumowym. Jeśli płytka uformowała się za nisko, dodaj w tym miejscu nieco piaskowej podsypki.

Utrwalanie nawierzchni

Gdy już wszystkie płytki betonowe ogrodowe będą ułożone, nawierzchnię trzeba teraz utrwalić. Aby zrobić to dokładnie, posyp powierzchnię piaskiem na całej długości i szerokości, a następnie wmieć go miotłą ze sztywnym włosiem w szczeliny pomiędzy płytkami betonowymi. Powtórz czynność kilka razy, aż piasek nie wypełni wszystkich szczelin.