Jak zainstalować miękkie ściany w domu? Instrukcja krok po kroku

 In Aktualności

Zdecydowałeś się na miękkie panele na ścianę w swoich czterech kątach? Doskonale! To rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, a jedną z nich jest nieskomplikowany montaż. Podpowiadamy, jak go wykonać!

Montaż paneli jest szybki, prosty i niebrudzący. Z pewnością wykonasz go samodzielnie!

Co będzie Ci potrzebne? Klej montażowy, pistolet na klej, poziomnica, linijka, ołówek, miarka, nożyk tapicerski.

1. Naszkicuj starannie linie początkowe

Wyznacz linie początkowe, od których rozpoczniesz instalację paneli. Ważne, by były symetryczne – dopiero wtedy można rozpocząć układanie miękkich ścian od środka linii symetrii.

2. Zaaplikuj klej

Cienki paseczek kleju nałóż na obrys jednego panelu w odległości około 3 milimetrów od krawędzi. Dla pewniejszego efektu możesz także poprowadzić przekątną z jednej krawędzi do drugiej. Pamiętaj, że klej powinien mieć temperaturę pokojową, a jego jeden pasek nie powinien być zbyt gruby. Postaraj się nie pobrudzić powierzchni panelu klejem. Pod żadnym pozorem nie sklejaj paneli ze sobą!

3. Przyklej panel

Przyłóż panel do ściany, lekko dociskając ręką w miejscu aplikacji kleju. Najlepiej przyklej kilka paneli obok siebie i zacznij je już dopasowywać. Nie bój się – nic nie odpadnie!

4. Popraw dopasowanie paneli

Po nałożeniu paneli sprawdź, czy nie ma między nimi wolnego miejsca. Jeśli tak, popraw to – ściśnij jeden panel dłonią i sprawnie przysuń go do panelu znajdującego się obok. Na dopasowanie paneli masz około 30 minut, zanim klej nie wyschnie całkowicie.

5. Przytnij panele

Wykonaj najpierw próbne cięcie na zbędnej części panelu. Następnie, na tym prawidłowym, zaznacz linię cięcia z zapasem około 3 milimetrów. Przyłóż linijkę równolegle do linii i za pomocą nożyka rozpocznij cięcie.

6. Zainstaluj włączniki i gniazdka elektryczne

Przyszedł czas na osadzenie wszystkich gniazdek i włączników na panelach. W tym celu wytnij otwór o średnicy mniejszej o około 1 centymetr, a następnie nałóż sporą ilość kleju wokół wyciętego otworu. Przyklej panel i zainstaluj gniazdko, dociskając je do panelu.

Gotowe!