Jak dbać o beton architektoniczny?

 In Aktualności

Beton architektoniczny to piękna ozdoba w domu – niezależnie od tego, czy przybiera postać płyt na ścianę, na podłogę czy nawet figury. Żeby jednak cieszył się nienagannym wyglądem, warto poświęcić mu nieco uwagi podczas pielęgnacji.

Specjalistyczna ochrona przed wilgocią

Beton architektoniczny jest na tyle trwałym materiałem, że może być stosowany nawet w skrajnych atmosferycznie warunkach, takich jak mróz czy upał. Nie oznacza to jednak możliwości rezygnacji z zabezpieczenia. W sklepach budowlanyc można kupić specjalistyczne środki, którcyh zadaniem jest ochrona betonu architektonicznego przed przedostaniem się wilgoci, a w konsekwencji – rozwojem grzybów i pleśni. Bez obaw – z powodzeniem możesz stosować te preparaty także wewnątrz domu, np. w kuchni czy w łazience. Nie emitują bowiem żadnych szkodliwych substancji.

Ozdoba i zabezpieczenie w jednym

Kolejnym sposobem na zachowanie estetycznego wyglądu betonu architektonicznego jest akrylowy lakier. Pokrywa go powłoką, która jednocześnie nadaje mu blasku (dekoracja) i zabezpiecza przed zniszczeniem (ochrona). Lakier z akrylu cechuje neutralny zapach, bezbarwny kolor oraz satynowe wykończenie, które świetnie uwypukla naturalny kolor i strukturę betonu. Gwarantuje znakomitą ochronę przed degradacją chemiczną materiału i zwiększa jego zdolności związane z izolacją termiczną. Jakby tego było mało, lakier ten eliminuje ryzyko powstawania korozji oraz powstałe już zniszczenia na betonie. Jest bardzo prosty w aplikacji: potrzebny będzie do tego zwykły pędzel (jego wielkość zależy od wielkości betonowej powierzchni). Aby uzyskać maksymalny efekt zabezpieczenia i ozdobienia, warto nałożyć dwie warstwy lakieru w odstępie minimum 16 godzin.