Z czego uzyskuje się beton architektoniczny?

 In Aktualności

Beton architektoniczny to niezwykły pomysł na ściany czy podłogi w domu i nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Zastanawiałeś się kiedyś, z czego się składa i jak powstaje, że wygląda tak niebanalnie? Zapraszamy do lektury artykułu, aby uzyskać odpowiedzi.

Mieszanka betonowa

Z pozoru beton architektoniczny nie różni się od zwykłego betonu, ponieważ składa się z identycznych materiałów, tj. cementu, kruszywa i wody. Jednak po głębszej analizie można zauważyć, że ów cement ma specyficzną recepturę. Mowa o cemencie hutniczym (CEM III), który pozwala na uzyskanie jasnego, przejrzystego koloru betonu. Ponadto niesie ze sobą mniejsze ryzyko jego popękania podczas twardzenia (szkodliwy wpływ może wywoływać ciepło). Nieco odmienne jest także kruszywo. Powinno być okrągłe lub płaskie, foremne. Dzięki temu beton osiągnie pożądaną fakturę oraz gładkość powierzchni.

Aby mieć pewność, że beton wyjdzie taki, jak powinien, należy dodać do powstałej mieszanki nieco plastyfikatorów i upłynniaczy, które pozwalają na zmniejszenie ilości wody znajdującej się w ów mieszance. Ponadto przyczyniają się do uzyskania jej odpowiedniej plastyczności i możliwie największej urabialności. Mieszanka staje się również bardziej gęsta, co jest o tyle ważne, że powstały beton będzie cechować się zwartą strukturą.

Szalunki

Niestety odpowiednio skonstruowana mieszanka to za mało, by cieszyć się pożądanym wyglądem betonu architektonicznego. Znaczenie ma również rysunek powierzchni szalunków powtarzalnych z metalu. Ich zadaniem jest zadbanie o to, by ściany i stropy cieszyły się nienaganna gładkością. Co ważne: szalunki muszą zostać odpowiednio wcześniej przygotowane do użycia i zabezpieczone dobrymi środkami antyadhezyjnymi, które uniemożliwiają przytwierdzanie do nich masy betonowej. Dzięki temu powierzchnia betonu po zdjęciu deskowania będzie idealna i bez żadnych skaz.