Beton ozdobny we wnętrzach o różnych stylach

 In Aktualności

Beton ozdobny, inaczej zwany architektonicznym, być może widywałeś w budynkach publicznych: biurach, urzędach, a nawet w ekskluzywnych sklepach. Jednak to także znakomite rozwiązanie do domu, ponieważ daje dużą swobodę urządzania – pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Zobacz, z jakimi najczęściej tworzy udaną parę!

Styl nowoczesny

Do pomieszczenia zaaranżowanego w stylu nowoczesnym beton ozdobny będzie pasował wręcz idealnie. Dzięki swojemu stonowanemu wyglądowi można go umieścić jednocześnie na ściany oraz na podłogi, a wrażenie przesytu i tak nie wystąpi. Beton architektoniczny doskonale odnajduje się w towarzystwie geometrycznych rozwiązań (np. kształtów mebli albo rzeźb dekoracyjnych), jak i spokojnych kolorów (dobrze by było jednak, gdyby kolor betonu nie pokrywał się zbytnio z barwami reszty wyposażenia, bowiem ontrast w stylu nowoczesnym jest jak najbardziej dopuszczalny).

Styl minimalistyczny

Ten styl może łączyć się ze stylem nowoczesnym. Różnica polega jednak na całkowitej rezygnacji z dodatków, które w myśl tego nurtu bardziej zagracają, aniżeli dekorują. Dlatego ozdobny beton sam w sobie będzie stanowił element dekoracji odgrywający główną rolę w danym pomieszczeniu pod tym względem. Żaden styl nie uwydatnia piękna i szlachetności betonu architektinicznego jak styl minimalistyczny.

Styl industrialny

Skąd wywodzi się beton w budownictwie i wnętrzarstwie? Z fabryk oczywiście! Te miejsca potrafiły być w całości zbudowane z betonu, dlatego styl industrialny jak najbardziej lubuje się w betonie architektonicznym. Co to oznacza w praktyce? Połącz beton z cegłą – klasyczną czerwoną lub pomalowaną na biało. Możesz w ten sposób rozdzielić podłogę od ściany albo na ścianach (nawet na jednej!) umieścić zarówno beton ozdobny, jak i cegłę. Niesamowity efekt gwarantowany! Ponadto postaw na industrialne dodatki, np. wiszące lampy albo same żarówki. Ozdobny beton będzie dzięki nim znakomicie podświetlony.

Styl skandynawski

Pokój w stylu skandynawskim to bardzo bezpieczne tło dla betonu architektonicznego. Dlaczego? Styl skandynawski lubi spokojne kolory i niewymuszone formy. Beton ozdobny będzie pięknie wyróżniać się na tle jasnych paneli albo drewnianych krzeseł. W tym stylu możesz nieco zaszaleć z kolorem i postawić na beton w kolorze np. przygaszonej zieleni, która świetnie skomponuje się z dodatkami w podobnym odcieniu. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię!

Styl eklektyczny

Eklektyzm zakłada łączenie kilku stylów, materiałów i faktur – tak, aby pozornie chaotyczne wnętrze dało jednak spójny, harmonijny efekt. Surowy ozdobny beton na podłodze będzie znakomicie współgrał np. z drewnianymi meblami i ceglastymi ścianami. Jeśli z kolei z betonu akceptujesz tylko twarde, monumentalne dodatki, połącz je np. z miękkimi dywanami i delikatnymi kocami. W stylu elektycznym przoduje zasada kontrastu, której rezultaty finalnie przewyższają oczekiwania!